1-041-22-1004-4242-NG,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 1/041-08-G
Valve 1/041-22/1004/4242-NG DC
The solenoid valve type 1/041 with threaded connection, is forced control type. The sealing element is a metal piston with a ring-shaped PTFE seat seal. The valve type is robust and suitable for high pressures up to 70 or 100 bar. In valves with forced control, the servo principle is coupled with direct actuation. Forced control valves combine the advantages of these types of control. The valves switch from 0 bar up to the maximum operating pressure and can be used where direct-acting valves are used.
For more information follow this link:
Valve 1/041-22/1004/4242-NG DC
Datasheet explicit
| Version | 1/041- | |
| Type of valve | Seat Valve electrically force-controlled | |
| Connection type, valve seat | 22 | G3/8 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 2.2 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 24 | 46W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | NG | normally closed + Valve body with NPT thread |
| Pressure rating | PN100 | |
| System pressure | 0 - 70 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | |
| Description | Valve closed when de‑energized | Conical internal thread | |
| Leakage rate | B - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |