2-529-24-0815-3322-OF,
Series 2/529-0815
Valve 2/529-24/0815/3322-OF AC
For more information follow this link:
Valve 2/529-24/0815/3322-OF AC
Connection type, valve seat24G3/4 20mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)7 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type3AC
Solenoid power3230W
Protection class2IP65
Valve optionOFnormally closed + Free of oil and grease
Pressure ratingPN450
System pressure1 - 220 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
Leakage rateLeakage rate 2 accord. EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]