2-918-25-1024-8280-NJ-1E,
May 14, 2026
Coaxial Valve pneum. direct
Series 2/918-..-10-R280
Valve 2/918-25/1024/8280-NJ-1E
For more information follow this link:
Valve 2/918-25/1024/8280-NJ-1E
| Connection type, valve seat | 25 | G1 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 14.5 m³/h | |
| Design | 28 | sliding type |
| Actuator size | 0 | sliding |
| System pressure | 0 - 64 bar | |
| Control pressure | 4 - 8 bar | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 100 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |