A2306-0401-4278-NO,
Series 23-04
Valve A2306/0401/4278-NO DC
For more information follow this link:
Valve A2306/0401/4278-NO DC
| Connection type, valve seat | 06 | DN50 50mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 38 m³/h | |
| Housing | 04 | EN-GJL250 grey cast PN16 |
| Sealing | 01 | NBR |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 27 | 47W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NO | normally open |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 0.2 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 40 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .278 Steel K05927XX | terminal box M16x1,5 | 100%ED | Cable clamping range 6.5 - 9.5mm | Duty cycle 100% | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | Gas: Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb | Dust: Ex II 2D Ex mb tb IIIC T130°C Db |
| Description | Valve closes with continous voltage | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |