A2306-0401-5242-XX,
Series 23-04
Valve A2306/0401/5242-XX AC
For more information follow this link:
Valve A2306/0401/5242-XX AC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 23-04
| Version | A | |
| Type of valve | 23 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 06 | DN50 50mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 38 m³/h | |
| Housing | 04 | EN-GJL250 grey cast PN16 |
| Sealing | 01 | NBR |
| Voltage type | 5 | AC |
| Solenoid power | 24 | 46W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | XX | normally closed |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 0.1 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | |
| Description | Valve closed when de‑energized | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |