A2307-0401-4352-NO,
Series 23-04
Valve A2307/0401/4352-NO DC
For more information follow this link:
Valve A2307/0401/4352-NO DC
| Connection type, valve seat | 07 | DN65 65mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 75 m³/h | |
| Housing | 04 | EN-GJL250 grey cast PN16 |
| Sealing | 01 | NBR |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 35 | 150W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | NO | normally open |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 0.4 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .352 K05135XX Steel | terminal box M16x1,5 | IP65 |
| Description | Valve closes with continous voltage | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |