A2308-0401-4352-NO,
Series 23-04
Valve A2308/0401/4352-NO DC
For more information follow this link:
Valve A2308/0401/4352-NO DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat08DN80 80mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)89 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type4DC
Solenoid power35150W
Protection class2IP65
Valve optionNOnormally open
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 0.3 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .352 K05135XX Steel | terminal box M16x1,5 | IP65
Valve optionNOnormally open
DescriptionValve closes with continous voltage
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]