F2408-0802-5278-3G,
Series 24-08
Valve F2408/0802/5278-3G AC
The sealing element is a metal piston with ring-shaped seat seal. Valve design with piston guide bands and grooved ring. Suitable for a wide range of applications due to the use of different sealing and housing materials. Due to the shape of the piston, the valves usually build up higher than diaphragm valves. However, differential pressures of up to 40 bar can be switched with Type 24, and up to 100 bar in special versions. Screw-in valve seat made of stainless steel is obligatory. Very large variety of options.
For more information follow this link:
Valve F2408/0802/5278-3G AC
Connection type, valve seat08DN80 80mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)87 m³/h
Housing08AISI 316
Sealing02FKM
Voltage type5AC
Solenoid power2747W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve option3Gnormally closed + Reed contact 2-wire RC12
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 10 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 40 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .278 Steel K05927XX | terminal box M16x1,5 | 100%ED | Cable clamping range 6.5 - 9.5mm | Duty cycle 100% | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | Gas: Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb | Dust: Ex II 2D Ex mb tb IIIC T130°C Db
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight35.6 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 1500 ms | Off: 3000 ms