F2408-0804-4278-0H,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 24-08
Valve F2408/0804/4278-0H DC
The sealing element is a metal piston with ring-shaped seat seal. Valve design with piston guide bands and grooved ring. Suitable for a wide range of applications due to the use of different sealing and housing materials. Due to the shape of the piston, the valves usually build up higher than diaphragm valves. However, differential pressures of up to 40 bar can be switched with Type 24, and up to 100 bar in special versions. Screw-in valve seat made of stainless steel is obligatory. Very large variety of options.
For more information follow this link:
Valve F2408/0804/4278-0H DC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 24-08
Instructions
Instructions Solenoid valves, forced-operated
Montageanleitung - Service Set Typ 24
Solenoid coil .278
| Version | F | |
| Type of valve | 24 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 08 | DN80 80mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 87 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 27 | 47W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | 0H | normally closed + Magnetic sensor inductive NAMUR, Turck |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 40 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .278 Steel K05927XX | terminal box M16x1,5 | 100%ED | Cable clamping range 6.5 - 9.5mm | Duty cycle 100% | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | Gas: Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb | Dust: Ex II 2D Ex mb tb IIIC T130°C Db |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |