E2703-0402-0012-HA,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 27-04
Valve E2703/0402/0012-HA AC
Solenoid valve for gases and solid-free liquids. The seal at the valve seat is made by a rubber diaphragm. Force-operated solenoid valves can be used where direct-acting valves are required. The valves operate from 0 bar pressure difference and combine the advantages of servo- and direct-acting valves. An unusually large variety of options make the 27 series with flange connection the specialist 'par excellence'.
For more information follow this link:
Valve E2703/0402/0012-HA AC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 27-04
Videos
| Version | E | |
| Type of valve | 27 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 03 | DN25 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 6.2 m³/h | |
| Housing | 04 | EN-GJL250 grey cast PN16 |
| Sealing | 02 | FKM |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | HA | normally closed + Manual operation HA |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Description | Valve closed when de‑energized | Hand wheel under the valve body | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |