C4823-0801-4808-NG,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 48-08
Valve C4823/0801/4808-NG DC
The valve disc is lifted directly by the magnetic force, making the valve suitable for low pressures up to 4bar and vacuum applications. High internal tightness at lowest medium pressures. Due to the absence of control channels, the type 48 is less sensitive to contamination.
For more information follow this link:
Valve C4823/0801/4808-NG DC
Datasheet explicit
| Version | C | |
| Type of valve | 48 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 23 | G1/2 12mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | ||
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 01 | NBR |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NG | normally closed + Valve body with NPT thread |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 1 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Description | Valve closed when de‑energized | Conical internal thread | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |