C4823-0802-4808-NG,
Series 48-08
Valve C4823/0802/4808-NG DC
The valve disc is lifted directly by the magnetic force, making the valve suitable for low pressures up to 4bar and vacuum applications. High internal tightness at lowest medium pressures. Due to the absence of control channels, the type 48 is less sensitive to contamination.
For more information follow this link:
Valve C4823/0802/4808-NG DC
Type of valve48Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat23G1/2 12mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)
Housing08AISI 316 Ti
Sealing02FKM
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionNGnormally closed + Valve body with NPT thread
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 1 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 60 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]