A4822-1002-1101-CH,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 48-10-EN161
Valve A4822/1002/1101-CH DC
For more information follow this link:
Valve A4822/1002/1101-CH DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve48Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat22G3/8 12mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)2.1 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing02FKM
Voltage type1DC
Solenoid power1015W
Protection class1IP65
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 1 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid IP54,
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]