C5121-1014-1182-8G,
Series 51-10
Valve C5121/1014/1182-8G DC
Heavy-duty brass solenoid valve with servo piston up to connection size G2-DN50 mm. The pressure range is 0.5 to max. 40 bar and can be used as an alternative to the 40 series where pressures beyond 20 bar have to be controlled. Valve is sensor-ready, configurable with end position detection as option -6H or for retrofitting.
For more information follow this link:
Valve C5121/1014/1182-8G DC
| Connection type, valve seat | 21 | G1/4 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 1.8 m³/h | |
| Voltage type | 1 | DC |
| Solenoid power | 18 | 7W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | 8G | normally closed + Magnetic switch 1-fold CLOSE induc. 3-wire N/O contact PNP |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0.5 - 40 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -20 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid Duroplast .182 K05118XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |