C5121-1014-1182-XX,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 51-10
Valve C5121/1014/1182-XX DC
Heavy-duty brass solenoid valve with servo piston up to connection size G2-DN50 mm. The pressure range is 0.5 to max. 40 bar and can be used as an alternative to the 40 series where pressures beyond 20 bar have to be controlled. Valve is sensor-ready, configurable with end position detection as option -6H or for retrofitting.
For more information follow this link:
Valve C5121/1014/1182-XX DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionC
Type of valve51Seat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat21G1/4 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1.8 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing14PTFE/NBR
Voltage type1DC
Solenoid power187W
Protection class2IP65
Valve optionXXnormally closed
Pressure ratingPN40
System pressure0.5 - 40 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -20 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid Duroplast .182 K05118XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Valve optionXXnormally closed
DescriptionValve closed when de‑energized
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.6 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 90 ms | Off: 120 ms