A5251-1002-0012-F,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 52-10
Valve A5251/1002/0012-F AC
For more information follow this link:
Valve A5251/1002/0012-F AC
Datasheet explicit
| Version | A | |
| Type of valve | 52 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 51 | G3/8 1.5mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.07 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 02 | FKM |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | F | normally closed + free of Oil/grease + dry |
| Pressure rating | PN100 | |
| System pressure | 0 - 90 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -11 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -11 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |