A5542-1004-3802-NG-F,
Series 55-1004
Valve A5542/1004/3802-NG-F AC
Solenoidvalve with high pressure tube for high internal pressure up to 200 bar. Valve non-energised closed by spring power - NC. When energised, the solenoid lifts the seal of the seat (orifice) directly. A pressure differential (delta p) is NOT required for the operation. These valves are applicable for lower flow volumes and high pressures ranges.
For more information follow this link:
Valve A5542/1004/3802-NG-F AC
| Connection type, valve seat | 42 | G1/4 2mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.13 m³/h | |
| Voltage type | 3 | AC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | NG-F | normally closed + Valve body with NPT thread + free of Oil/grease + dry |
| Pressure rating | PN200 | |
| System pressure | 0 - 100 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |