A6346-1001-7304-XX,
Series 6346-6358
Valve A6346/1001/7304-XX
2/2-way externally controlled valve type 63-04 with 30mm or 40mm compact actuator. The sealing element made from PTFE, the spindle-sealing and o-ring are variable in elastomere NBR, FKM or EPDM. The process connection is G1/4, optionally NPT thread, the seat-diamter from 1,0 mm up to 6.0 mm avaialable.
For more information follow this link:
Valve A6346/1001/7304-XX
Type of valve63Seat Valve pneum. direct
Connection type, valve seat46G1/4 5mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.5 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing01NBR
Actuator volume30 cm³
Valve optionXXwith spring CLOSING
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 100 bar (the max. operating pressure requires a control pressure of min. 6 bar)
Control pressure4 - 8 bar
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Not applicable
Description
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]