A6346-1006-7304-NG,
Series 6346-6358
Valve A6346/1006/7304-NG
2/2-way externally controlled valve type 63-04 with 30mm or 40mm compact actuator. The sealing element made from PTFE, the spindle-sealing and o-ring are variable in elastomere NBR, FKM or EPDM. The process connection is G1/4, optionally NPT thread, the seat-diamter from 1,0 mm up to 6.0 mm avaialable.
For more information follow this link:
Valve A6346/1006/7304-NG
| Connection type, valve seat | 46 | G1/4 5mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.5 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 06 | EPDM |
| Actuator volume | 30 cm³ | |
| Valve option | NG | Valve body with NPT thread |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 100 bar (the max. operating pressure requires a control pressure of min. 6 bar) | |
| Control pressure | 4 - 8 bar | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 100 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
Not applicable
| Description | Conical internal thread | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |