A7240-1004-0032-F,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 72-10
Valve A7240/1004/0032-F AC
3/2-way solenoid valves of type 72 as nipple seat valves are directly controlled in the actuation mode. For small nominal diameters up to DN6 mm, the valves are used to control single-acting actuators. Venting is done via the 3rd path in the solenoid tube. The venting path is limited to 2.5 mm.
For more information follow this link:
Valve A7240/1004/0032-F AC
Datasheet explicit
| Version | A | |
| Type of valve | 72 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 40 | G1/4 1mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.026 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 03 | 11W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | F | normally closed + free of Oil/grease + dry |
| Pressure rating | PN90 | |
| System pressure | 0 - 25 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 40 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
Not applicable
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.4 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |