A7540-1004-3802-OF,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 75-1004
Valve A7540/1004/3802-OF AC
For more information follow this link:
Valve A7540/1004/3802-OF AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve75Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat40G1/4 1mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.026 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing04PTFE
Voltage type3AC
Solenoid power8024W
Protection class2IP65
Valve optionOFnormally closed + Free of oil and grease
Pressure ratingPN160
System pressure0 - 100 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight1.2 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms