A7542-1004-1322-UL,
Series 75-1004
Valve A7542/1004/1322-UL DC
For more information follow this link:
Valve A7542/1004/1322-UL DC
Type of valve75Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat42G1/4 2mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.13 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing04PTFE
Voltage type1DC
Solenoid power3230W
Protection class2IP65
Valve optionULnormally closed + UL-approval for solenoid
Pressure ratingPN160
System pressure0 - 100 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .322 Steel K05132XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | UL-Approval Canada, USA
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]