A9123-0804-4808-F-A9,
Series A91-0804 Cryo
Valve A9123/0804/4808-F-A9 DC
For more information follow this link:
Valve A9123/0804/4808-F-A9 DC
Others
Separate the valve top from the fitting before welding
Handling of oil and grease-free option F and OF
| Connection type, valve seat | 23 | G1/2 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 3.8 m³/h | |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 16 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -196 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 60 °C | |
| scope of delivery | 1 valve |
| Description | Valve closed when de‑energized | Distance unit between valve body and actuator | |
| Leakage rate | B - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |