D2409-0401-5272-6Q,
Series D24-04
Valve D2409/0401/5272-6Q AC
For more information follow this link:
Valve D2409/0401/5272-6Q AC
Connection type, valve seat09DN100 100mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)135 m³/h
Voltage type5AC
Solenoid power27100W
Protection class2IP65
Valve option6Qnormally closed + Reed contact 2-wire RC27-S
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
DescriptionValve closed when de‑energized | Reed contact | | Contact type: normally open contact | Place of install.: bottom | Signal: closed | M12 socket, 4-pin, angled, max. 0.75 mm² | B0040.000224
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]