D2409-0402-5272-5P,
Series D24-04
Valve D2409/0402/5272-5P AC
For more information follow this link:
Valve D2409/0402/5272-5P AC
Connection type, valve seat09DN100 100mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)135 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing02FKM
Voltage type5AC
Solenoid power27100W
Protection class2IP65
Valve option5Pnormally closed + Reed contact 2-wire RC27-S-M12-4P
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight47.6 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 3000 ms | Off: 4000 ms