D2409-0402-5272-BH,
Series D24-04
Valve D2409/0402/5272-BH AC
For more information follow this link:
Valve D2409/0402/5272-BH AC
Connection type, valve seat09DN100 100mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)135 m³/h
Voltage type5AC
Solenoid power27100W
Protection class2IP65
Valve optionBHnormally closed + Free of brass and copper + Manual operation HA
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]