D2409-0402-5272-OL,
Series D24-04
Valve D2409/0402/5272-OL AC
For more information follow this link:
Valve D2409/0402/5272-OL AC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 24-04
| Version | D | |
| Type of valve | 24 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 09 | DN100 100mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 135 m³/h | |
| Voltage type | 5 | AC |
| Solenoid power | 27 | 100W |
| Protection class | 2 | IP65 |
| Valve option | OL | normally open + Free of oil and grease + Manual operation HN |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 16 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |