E4321-0806-4808-CN,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series E43-08-802
Valve E4321/0806/4808-CN DC
Series 43 solenoid valves, suitable for gases and liquids without solids, seal the valve seat with the help of a rubber diaphragm. Force-controlled solenoid valves are ideal for applications where direct-acting valves are required. These valves work from as little as 0 bar pressure difference and combine the advantages of servo- and direct-controlled valves. An unusually wide range of options make the 43 series with threaded connections the specialist par excellence.
For more information follow this link:
Valve E4321/0806/4808-CN DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionE
Type of valve43Seat Valve electrically force-controlled
Connection type, valve seat21G1/4 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)2.8 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing06EPDM
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionCNnormally closed + Chemically nickel-plated
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 60 °C
Mounting positionActuator vertical up (preferable), or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
DescriptionValve closed when de‑energized | applies to parts in contact with the medium
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]