E4323-0806-4808-NR,
Series E43-08-802
Valve E4323/0806/4808-NR DC
Series 43 solenoid valves, suitable for gases and liquids without solids, seal the valve seat with the help of a rubber diaphragm. Force-controlled solenoid valves are ideal for applications where direct-acting valves are required. These valves work from as little as 0 bar pressure difference and combine the advantages of servo- and direct-controlled valves. An unusually wide range of options make the 43 series with threaded connections the specialist par excellence.
For more information follow this link:
Valve E4323/0806/4808-NR DC
| Connection type, valve seat | 23 | G1/2 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 3 m³/h | |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NR | normally closed + Valve body with NPT thread + Manual operation HA |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 16 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -30 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Actuator vertical up (preferable), or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |