3-045-24-0815-5352-XX,
Series 3/045
Valve 3/045-24/0815/5352-XX AC
For more information follow this link:
Valve 3/045-24/0815/5352-XX AC
Type of valveSeat Valve electr. direct
Connection type, valve seat24G3/4 22mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)5.3 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type5AC
Solenoid power35150W
Protection class2IP65
Valve optionXXmix / distribute
Pressure ratingPN250
System pressure0 - 80 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Valve optionXXmix / distribute
DescriptionUniversal design
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]